1 0
Read Time:6 Minute, 47 Second

OsintFlow ✙December 04, 2022

Wagner’s Russian mercenary army trades diamonds around the world through a company in the Central African Republic. In 2019, diamonds were even exported directly to Belgium, according to a study by De Standaard and international partners.

Wagner and Diamville allegedly sell diamonds from internationally embargoed areas.

“The control must ensure that the Belgian diamond trade does not contribute to the financing of the conflict. There are big questions that need to be asked,” Ipis Research Institute

Скандальну групу Вагнера підозрюють у військових злочинах, сексуальних домаганнях та масових вбивствах у зонах бойових дій у всьому світі. На фронті в Україні їхні найманці відомі як найжорстокіші серед росіян. Менш відомо, що група Вагнера також має добре розвинену економічну галузь, що займається, зокрема, продажем дорогоцінного каміння з Африки.

З 2019 року Вагнер займається торгівлею алмазами із Центральноафриканської Республіки (ЦАР). Згідно з дослідженням European Investigative Collaborations (EIC), частиною якого є De Standaard, для цього використовується компанія Diamville.

Більшість цієї торгівлі залишається підпільною: значна частина алмазів з ЦАР контрабандним шляхом вивозиться з країни через сусідні Камерун та Судан. Але частина також йде офіційними каналами, з експортними ліцензіями.

Через джерела в Міністерстві гірничодобувної промисловості Центральноафриканської Республіки De Standaard та її партнери отримали доступ до детальних даних про експорт Diamville. Бельгія фігурує у даних за листопад 2019 року. У тому ж місяці 296 каратів діамантів вартістю 132 000 євро було відправлено з Діамвіля до нашої країни. Що трапилося з діамантами згодом, залишається незрозумілим. Вихідні дані із ЦАР не містять жодної інформації про це.

Дані щодо експорту точно відповідають даним про імпорт від Євростату, статистичного управління Європейського Союзу. За його даними за листопад 2019 року, ці 296-каратні алмази повертаються до Бельгії з ЦАР.

Майже весь імпорт алмазів до Європейського Союзу проходить через Антверпен чи закінчується там. Лобістська асоціація Antwerp World Diamond Center (AWDC) заявляє, що їй нічого не відомо про імпорт алмазів Diamville. AWDC також, схоже, не знає про зв’язок між Diamville та групою Вагнера.

“Diamville не є частиною торгового середовища Антверпена, і само собою зрозуміло, що можливі зв’язки компанії (з групою Вагнера, прим. ред.) не перебувають в нашому полі зору, – говорить Том Нейс з AWDC. – Імпорт із ЦАР становить менше 1 відсотка від загального обсягу імпорту алмазів до Антверпена. Наскільки нам відомо, Diamville торгує виключно із Дубаєм».

Більшість відстежуваного експорту Diamville проходить через країни Перської затоки. На питання, чи надходили алмази Wagner до Бельгії через Дубай, AWDC відповідає, що це дуже малоймовірно. «Якщо тільки Дубай не дотримувався процедур належним чином». AWDC також відмовився коментувати конкретні дані Євростату.

“Існують перевірки, щоб переконатися, що торгівля бельгійськими алмазами не сприяє фінансуванню конфлікту, – заявив дослідницький інститут Ipis, що спеціалізується на правах людини. – Є серйозні питання, які потрібно поставити про ці перевірки, тепер, коли здається, що компанія, яка тісно пов’язана з групою Вагнера, може офіційно торгувати на ринку Антверпена».

Торгівля російськими алмазами – дуже делікатне питання в нашій країні. Після російського вторгнення в Україну в лютому з Європи надійшло кілька пакетів санкцій. Бельгія знову і знову лобіювала, щоб російські алмази не потрапляли туди, щоб не скомпрометувати антверпенську торгівлю.

Місяці досліджень EIC та проєкту «Всі погляди на Вагнера» виводять із тіні економічну діяльність російської армії найманців. Співробітники Wagner заснували компанію Diamville у Центральноафриканській Республіці у 2019 році для торгівлі діамантами на світовому ринку. Сьогодні Diamville входить до четвірки найбільших експортерів алмазів у країні, згідно з дослідниками американського агентства співпраці з метою розвитку USAID.

П’ять джерел із алмазного сектору столиці Центральноафриканської Республіки Бангі підтверджують, що Diamville є прикриттям для Вагнера. Алмазна компанія також була заснована того ж дня, що Буа-Руж. Як повідомив цього літа De Standaard, Wagner торгує деревиною тропічних порід через цю компанію.

16 січня цього року незадовго до полудня важкоозброєні найманці з групи Вагнера залишили свою базу на південному заході Центральноафриканської Республіки (ЦАР). Вони на повній швидкості поїхали до села Айгбадо. Там були помічені повстанці з l’Union pour la paix. Коли вони прибули до села, повстанці вже пішли. Проте росіяни відкрили вогонь по селянах. Вони підпалили десяток будинків і поїхали до інших сіл, де творили такі ж звірства. За два дні було вбито 65 мирних мешканців.

Дослідження, проведене De Standaard, медіамережею European Investigative Collaborations (EIC) та проєктом «Всі погляди на Вагнера», показує, як ці найманці отримують у свої руки частину африканської торгівлі алмазами. В обмін на військову підтримку уряду ЦАР російська група Вагнера отримує доступ до дорогоцінної сировини. З 2021 року і директор Вагнера Євген Пригожин, і армія найманців потрапили під санкції Європейського Союзу. Санкції США вже були у 2016 році. Щоб доставити сировину на світовий ринок, потрібні складні конструкції.

Алмази на Facebook

На сторінці Lanadiamanter у Facebook (нині віддаленій) якась «Лана» із січня 2020 року пропонує «природні алмази» із «серця Африки». “За певну плату всі вони можуть стати вашими, – написала вона над фотографіями мерехтливого каміння.- Не соромтеся звертатися до нас”. У той же час Лана опублікувала фотографії свого особистого життя. Вона пишалася своїм гаптуванням і вишивкою і позувала для селфі. Не було жодних ознак того, що вона була обличчям російських найманих армій в Африці.

Повне ім’я Лани – Світлана Троїцька. Згідно з її резюме (тепер теж віддаленим), вона інженер-фізик алмазів. Викладає у Російському державному геологорозвідувальному університеті. З 2018 до 2021 року працювала над «бізнес-проєктом» між «Росією та Африкою». Вона допомогла «запустити міжнародну компанію», але її імені не називають. Вона відповідала за «пошук, оцінку та обробку необроблених алмазів» та «імпорт і експорт».

На сторінці Lanadiamanter Троїцька розкриває особу компанії в одному повідомленні. “Все, про що ви мрієте, можна знайти в Diamville”, – підписала вона фотографію у своєму офісі, на якій зображено близько 40 діамантів. Це, згідно з нашим розслідуванням, є підставною компанією групи Вагнера.

Ім’я Діамвіль маловідоме у столиці Центральноафрикапнської Республіки Банґі. Ніде ви не побачите реклами або вивісок, що кричать. Є тільки офіс, між іншими компаніями близько 200 вілл. І організація також обережна на папері. Як і інші африканські компанії в бізнес-імперії Вагнера, Diamville управляється громадянином ЦАР: Б’єнвеню Бонгенде радник президента.

Насправді Бонгенде не менеджер алмазної компанії, а водій Дмитра Сітія, відомого росіянина в ЦАР. Сітій є видатним членом групи Вагнера та радником президента ЦАР Фостена-Арканжа Туадери. Коли ми зателефонували Бонгенді, він не підтвердив і не спростував, що він директор Diamville. Він просить передзвонити наступного дня і не бере слухавку. Те, що Бонгенде працює водієм Сітія, підтверджується

Від уряду Банґі компанія Diamville, пов’язана із групою Вагнера, отримує законні ліцензії на експорт алмазів.

Ці дані були проаналізовані дослідницьким проєктом «Центр «Досьє» та передано до EIC. Організація “Центр “Досьє”” фінансується російським опозиціонером Михайлом Ходорковським. Трьох журналістів, які працювали на нього, було вбито в липні 2018 року в Центральноафриканській Республіці під час розслідування діяльності Вагнера в країні.

Документи «Центру «Досьє» показують ще більше зв’язків між Diamville, інженером Троїцькою та ключовими фігурами групи Вагнера. На фотографіях з офіційних церемоній у столиці ЦАР Банґі Троїцька із Сітієм. Її ім’я фігурує у бухгалтерських документах M Finance, компанії, яка у 2020 році потрапила під санкції Міністерства фінансів США за зв’язки з групою Вагнер Євгена Пригожина.

На прохання пояснити цю складну конструкцію ніхто із учасників не хоче відповідати. Diamville, Троїцька, Ситій та Пригожин, ніхто не відповідають на наші запитання.

Центральноафриканська Республіка – одна з найбідніших країн світу. Тривала битва між урядовими військами та повстанцями призвела до переміщення близько 700 000 осіб та загибелі десятків тисяч мирних жителів. Таким чином, міжнародний Кімберлійський процес наклав ембарго на більшу частину ЦАР. Алмази із цих «червоних зон» продавати не можна.

Журналісти-розслідувачі Mediapart дізналися, що Вагнер та Diamville продають діаманти із червоних зон. За словами EIC, гірничодобувна компанія, пов’язана з Вагнером, веде активну діяльність у червоній зоні. Наші джерела також говорять про здирство, ухилення від сплати податків та порушення прав людини.

Незалежні слідчі повідомляють «De Standaard», що їх заарештували російськомовні військові та відправили назад до Бангу. «Посилання зрозуміле: ніяких розслідувань».

Diamville одержує законні експортні ліцензії від уряду Банґі

Група Вагнера не бореться проти уряду і, за визначенням Кімберлійського процесу, не розпалює конфлікт. Відомо, що Diamville може легально вивозити алмази із ЦАР, із зелених зон.

Але дані щодо експорту, які ми змогли подивитися, дуже низькі. Насправді, за словами місцевих джерел, експорт алмазів солдатами Вагнера набагато вищий. Вони вказують на контрабанду в Судан та Камерун, яка продовжує процвітати.

Джерело: https://teletype.in/@boobers/4mmBsUECEgx «De Standaard» – “Російська група Вагнер імпортувала алмази до Бельгії”. «WSJ» – “Кораблі, пов’язані з російським трейдером, перевозили вкрадене українське зерно” Cергій Чернявський

About Post Author

Treadstone 71

@Treadstone71LLC Cyber intelligence, counterintelligence, Influence Operations, Cyber Operations, OSINT, Clandestine Cyber HUMINT, cyber intel and OSINT training and analysis, cyber psyops, strategic intelligence, Open-Source Intelligence collection, analytic writing, structured analytic techniques, Target Adversary Research, cyber counterintelligence, strategic intelligence analysis, estimative intelligence, forecasting intelligence, warning intelligence, threat intelligence
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

By Treadstone 71

@Treadstone71LLC Cyber intelligence, counterintelligence, Influence Operations, Cyber Operations, OSINT, Clandestine Cyber HUMINT, cyber intel and OSINT training and analysis, cyber psyops, strategic intelligence, Open-Source Intelligence collection, analytic writing, structured analytic techniques, Target Adversary Research, cyber counterintelligence, strategic intelligence analysis, estimative intelligence, forecasting intelligence, warning intelligence, threat intelligence